49 % firem navýšilo i přes nepříznivou ekonomickou situaci v roce 2022
investice do inovací, a to v průměru o 15 %.
Digitalizace, automatizace, analýza dat jsou inovace, které pomáhají firmám udržet si pozici na trhu v nejisté době. Nástroje průmyslu 4.0 pomáhají firmám efektivněji využívat stroje a zařízení, zkrátit dobu výroby, zajistit kratší dodací lhůty, zvýšit kvalitu výroby, zvýšit flexibilitu výroby nebo automatizovat administrativu.
Proč digitalizaci a inovace řešit s námi
Už víc než 20 let provádíme naše zákazníky digitalizací průmyslu.
Naše kampusové 5G sítě otevírají nové možnosti digitalizace výroby.
Máme ekosystém kompletních řešení, které můžete využít.
Spolupracujeme na inovacích s univerzitami a společně testujeme nejnovější technologie.
Řešení a produkty Průmyslu 4.0
Kampusové 5G sítě
Ve spolupráci s mateřským Deutsche Telekom zavádíme privátní 5G sítě do výroby, logistiky, vzdělávání či služeb. Až 100x rychlejší přenos dat oproti předchozím generacím v kombinaci s vysokým stupněm bezpečnosti umožňují našim zákazníkům inovovat způsobem, který mění celá odvětví.
5G sítě se hodí, když potřebujete:
- připojit velké množství senzorů, čidel a modemů
- trasovat a sledovat pohyb ve výrobě
- vytvořit digitální dvojče
- rekonfigurovat výrobní linku
- využívat zařízení pro video analýzu a dohled
- provozovat autonomní AGV vozíky
- nahrávat velké množství dat
- využívat rozšířenou realitu pro servis výrobní linky
Strojové vidění, měřicí, řídicí a testovací zařízení
Potřebujete automatizovat testování a měření? Řešíte vizuální kontrolu kvality produktu? Potřebujete navrhnout a realizovat měřicí/testovací zařízení?
Strojové vidění pomáhá zlepšovat efektivitu a přesnost v procesech, které vyžadují vizuální analýzu a interakci s okolím.
Pomoci vám můžeme například při kontrole svarů, testování zařízení ve výrobě nebo tam, kde není prostor pro dohled člověka.
Edge computing
Edge computing výrazně snižuje latenci tím, že relevantní služby fyzicky přibližuje uživateli nebo koncovému zařízení. Data zpracovává přímo v Edge/Edge cloudu. Tím předchází úzkým místům při přenosu dat a také zvyšuje bezpečnost.
Umožňujeme implementaci real-time aplikací pro IoT, IIoT, AI, AR a VR.
Virtuální a rozšířená realita VR/AR
Máte problémy s nedostatkem zaměstnanců? Chcete rychle a efektivně proškolit své lidi? Potřebujete zajistit účast dalších odborníků z jiných lokalit?
AR umožňuje uživateli být v kontaktu s reálným světem a integruje do něj virtuální prvky, jako jsou 3D modely, videa, animace a podobně. Pro využití AR stačí telefon, tablet či 3D brýle.
Technologie VR/AR najdou dobré využití například při vzdáleném navádění pracovníků nebo při tvorbě návodů a pracovních postupů pro montáž zařízení.
IoT a M2M
Sbíráte data z vašich strojů, výrobních procesů a budov? Provádíte sběr dat ručně či automaticky? Analyzujete historická data? Máte více systémů pro sběr a analýzu dat?
- Internet věcí (IoT) umožňuje propojit koncová zařízení, ať už to jsou výrobní stroje, elektroměry, vodoměry, požární čidla, záplavová čidla, domácí spotřebiče, automobily, environmentální čidla a mnoho dalších senzorů, které sbírají a odesílají data a navzájem spolupracují.
- M2M je Machine to Machine komunikace, kde koncová zařízení mezi sebou komunikují po standardních mobilních sítích. Hodí se například pro sběr dat ze zařízení, jako jsou GPS tracking a lokalizace, akcelerometry, teploměry, vlhkoměry, zabezpečení a další.
Logistické systémy a řízení dodavatelských řetězců
Potýkáte se neustále s požadavky na úpravu výrobního procesu? Máte problém včas a jednoduše připravit systém na novou výrobu? K dispozici máte systémy pro podporu logistických operací.
- EDI – elektronická výměna dat je automatizovaná výměna elektronických obchodních dokumentů mezi počítačovými systémy obchodních partnerů. Jejím cílem je dosáhnout nejvyšší možné úrovně automatizace procesů prostřednictvím integrované výměny dat a předcházet ručním a papírovým obchodním transakcím.
- Glate 4.0 je modulární systém pro řízení výroby, montáže a logistiky založený na řízení výrobních procesů a sběru a analýze dat. Jedná se o komplexní modulární řešení automatizace s vazbou na nadřazené systémy. Pro implementaci systému je potřeba pouze popsat proces, který chce zákazník řídit. BPMN popis procesu slouží jako konfigurace celého řešení, které se dynamicky sestaví z předpřipravených funkčních modulů.
Big Data
Řešíte nenadálé odstávky ve výrobě, související s poruchami či neplánovanou údržbou? Potřebujete mít informace o utilizaci strojů a jejich spotřebě? Zajímá vás energetická náročnost jednoho kusu výrobku? Chcete přejít od reaktivní údržby k prediktivní? Sbíráte data z výroby, ale nemáte je jak zpracovat?
Datové analýzy pomáhají například:
- predikovat spotřebu energií na základě plánu výroby
- predikovat zmetkovitost ve výrobě
- predikovat opotřebení obráběcího nástroje
- monitorovat spotřebu energií v reálném čase
- predikovat poruchy a upozornit na nutnost údržby
Automatizace testování elektronických systémů
Potřebujete navrhnout automatizované testování vašeho elektronického systému? Chcete nastavit testovací proces a sledovat jeho dodržování v jednoduchém nástroji? Hledáte službu, která zajistí otestování vašeho elektronického systému v průběhu celého vývoje?
Se stále rostoucím množstvím funkcí a komplexitou elektronických systémů se zvyšuje i náročnost na otestování těchto systémů.
Pomocí automatického testování vám pomůžeme zajistit potřebnou spolehlivost a kvalitu.
Projekty podpořené TAČR
Hlavním cílem je výzkum a vývoj 5G platformy pro zemědělství a její uvedení do aplikační praxe.
Výsledkem projektu je 5G platforma pro precizní zemědělství, která bude poskytovaná zákazníkům jako služba - SaaS (Software as a Service). Platforma bude zajišťovat komplexní proces sběru, zpracování a poskytnutí potřebných dat pro real-time rozhodovací procesy v precizním zemědělství.
Navrhovaná platforma představuje centrální jednotku, která poskytuje potřebné informace v reálném čase systému spolupracujících zařízení (flotila dronů, traktorů, zařízení) pro realizaci zemědělských činností, například postřik, aplikace deratizace, a podobně.
Hlavním řešitelem je firma ORBIT MERRET, spol. s r.o. Na řešení projektu spolupracuje s T-Mobile Czech Republic a.s., Česká zemědělská univerzita v Praze a JUMP-TECH s.r.o.
Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Cílem projektu je získat poznatky pro návrh a následný vývoj univerzálního kamerového systému vhodného pro dálkové řízení vozidel a pracovních strojů, který bude plně schopen využít přenosový potenciál nově budovaných 5G SA sítí. K naplnění tohoto cíle bude splněny následující cíle. Prvním z nich je návrh a následně samotný vývoj univerzální kamerové hlavice pokrývající třistašedesát stupňů rozhled. Její přidaná hodnota spočívá v možnosti umístit ji do kabiny vozidel a pracovních strojů bez nutnosti instalace vnějšího kamerového systému na plášť stroje. Druhým dílčím cílem je integrace kamerového systému s technologií pro dálkové řízení vozidel a strojů. Posledním cílem je provedení testovacích scénářů na demonstrátoru ověřující vzdálené řízení vozidel přes 5G SA síť s využitím 5G QoS.
Hlavním řešitelem je firma Roboauto s.r.o. Na řešení projektu spolupracuje s T-Mobile Czech Republic a.s. a Vysoké učení technické v Brně
Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Cílem projektu je vyvinout nový optoelektronický a komunikační subsystém pro pozemní robotický systém Orpheus tak, aby byly podstatně rozšířeny jeho možnosti využití. Projekt vychází z existující platformy Orpheus-AC3, která je vyvinuta firmou LTR s.r.o. (hlavním řešitelem projektu).
Hlavními cíli projektu jsou vylepšení a úprava platformy Orpheus-AC3 na verzi Orpheus-SX: :
- Podstatné zvýšení dosahu a zlepšení spolehlivosti komunikačního subsystému.
- Možnost využití pro složky IZS a další civilní složky.
- Vylepšení kvality optoelektronického subsystému - vyšší rozlišení, nižší latence, větší spolehlivost, možnost využití teleprezence, možnost hybridního využití stávajících 5G sítí, vlastního 5G řešení a dalších civilních i vojenských komunikačních systémů, a další.
Hlavním řešitelem je firma LTR s.r.o. Na řešení projektu spolupracuje s T-Mobile Czech Republic a.s., Vysoké učení technické v Brně a GK SERVIS, spol. s r. o.
Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Hlavním cílem projektu „XR MUZEUM: MUZEUM v XR s využitím 5G (XR MUZEUM)“ je výzkum, vývoj a vytvoření ověřené technologie – technologického postupu, který umožní atraktivní prezentaci mobilně získaných dat z muzejních sbírek, specializovaných zdrojů a okolního světa za pomoci rozšířené reality a technologií 5G. Základní myšlenka řešení pro projekt XR Muzeum je založená na plné dostupnosti 5G mobilní sítě ve všech uvažovaných prostorách a na maximálním využití AR brýlí pro rozšířenou realitu připojených do této sítě.
Hlavním řešitelem je firma BeePartner a.s. Na řešení projektu spolupracuje s T -mobile Czech Republic a.s., VŠB – TU, Fakulta elektrotechniky a informatiky a firma RESTORE fx s.r.o.
Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Cílem projektu je výzkum a následný vývoj prototypu 5G MCX terminálu pro kritickou komunikaci ve složkách IZS a s podporou FRMCS (Future Railway Mobile Communication System) pro kritickou komunikaci v řı́zenı́ železničnı́ dopravy. Implementace na základě architektury 5G sı́tě a funkcı́ MCX (mission critical services – hlas, video, data) dovolı́ využitı́ takového terminálu pro řı́zenı́ drážnı́ho provozu v rámci systému FRMCS (kde jsou oba prvky povinné) a bude výhodou při využitı́ ve složkách IZS, kde zajistı́ snazšı́ integrovatelnost a lepšı́ interoperabilitu s dalšı́mi prvky kritické komunikace. Výsledný prototyp komunikačnı́ho terminálu bude umožňovat komunikaci dı́ky intuitivnı́mu grafickému rozhraní přes MCX server a 5G mobilní síť.
Hlavním řešitelem je firma TTC MARCONI s. r. o. Na řešení projektu spolupracuje s T-Mobile Czech Republic a.s. a České vysoké učení technické v Praze.
Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Výše uvedené projekty jsou spolufinancované z následujících zdrojů: