Izraelský Rooster využívá pokročilé síťové technologie, včetně privátní 5G sítě T-Mobile, která poskytuje spolehlivou a bezpečnou konektivitu v náročných podmínkách. Uspěl v tunelech pod Gazou a možná se objeví i v Česku.
Jak Rooster funguje?
Rooster je modulární systém, který kombinuje letové schopnosti dronu s možností pohybu po zemi díky speciální karbonové klícce. Tím výrazně šetří energii a umožňuje dlouhodobé nasazení v terénu. Systém je navržen pro průzkum budov, tunelů nebo jiných obtížně dostupných míst, kde operátor potřebuje přehled o situaci v reálném čase.
Klíčovým prvkem úspěšného nasazení Roosteru je kvalitní konektivita. Zde přichází ke slovu technologie 5G network slicing, kterou jsme představili na semináři Univerzity obrany v Brně. Tato technologie umožňuje vytvoření specializovaných virtuálních sítí na fyzické infrastruktuře 5G, což je zásadní pro aplikace vyžadující vysokou spolehlivost, nízkou latenci a prioritizaci datového přenosu.
Díky naší privátní 5G síti mohou operátoři ovládat Roostery a přenášet video ve vysokém rozlišení s minimální latencí.
Flexibilita a budoucnost nasazení
Modularita Roosteru umožňuje integraci dalších senzorů, jako jsou termokamery, detektory plynů nebo radiace. Díky tomu najde využití nejen v armádě, ale i u hasičských sborů či bezpečnostních složek. Technologie 5G slicingu umožňuje nejen efektivní dálkové ovládání, ale i spolehlivou a bezpečnou analýzu prostředí v reálném čase. Další vývoj těchto technologií může v budoucnu přinést ještě širší spektrum využití nejen v obranném sektoru, ale i v průmyslu a veřejné bezpečnosti.