Ředitel T-Mobile pro Industry 4.0: "Digitalizace je nutným krokem pro udržení konkurenceschopnosti"

Donedávna byly pojmy jako robotizace a automatizace nutností pouze velkých firem. Tento trend se však rozmohl napříč výrobními závody a bezprostředně se dotýká také malých a středních podniků. Digitalizace se stala jediným efektivním nástrojem, jak udržet konkurenceschopnost. 

 I o tomto hovořil Jan Hirš, ředitel pro Industry 4.0 na New Retail Summitu v Bratislavě, který se konal 23 – 24. dubna a účastníkům představil konkrétní realizované příklady, jak některé procesy zcela automatizovat a zefektivnit


Vedle řešení pro hlavní výzvy, se kterými se firmy v posledních letech potýkají, jako je nedostatek pracovní síly, kolísání cen energií nebo výpadků v dodavatelských řetězcích, je to například také schopnost rychlé implementace změn ve výrobě. 

None


Dříve se některé výrobky téměř v nezměněné podobě vyráběly i 10 let, nyní se doba výrazně zkracuje i na 1-2 roky. Výrobní program se mění v řádech dní, v některých případech i v řádech hodin, proto je kladen veliký důraz na flexibilitu výroby a možnosti rychlého přenastavení výrobních linek. 
 
Implementace řešení pro tyto výzvy je dnes jednodušší, rychlejší a v konečném důsledku i levnější. To vše díky nástupu nových technologií jako jsou privátní 5G sítě,umělá inteligence nebo kolaborativní robotika a především pak díky efektivnímu sběru a využití dat.